Z dobrego upieczesz najlepsze!

Na co uważać przy wyrabianiu ciast półfrancuskich

Ciasta francuskie i półfrancuskie mogą być serwowane na słodko, słono lub pikantnie. Najlepiej smakują w formie rogalików, tart czy pasztecików.

Dobre ciasto powinno być gładkie, ciągliwe i elastyczne. Gotowe wyroby powinny charakteryzować się suchą skórką i wilgotną strukturą miękiszu. Czasami jednak coś może pójść nie tak, jak powinno. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące problemy oraz potencjalne błędy, które mogą pojawić się na etapie wyrabiania ciast półfrancuskich.

 

  • Jednym z częstych problemów jest obeschnięte ciasto z warstwą skórki. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nieprzykrycie ciasta folią podczas leżakowania. 
  • Zdarza się również, ze ciasto jest gęste i kurczy się. Zwykle dzieje się tak w sytuacji, gdy było zbyt długo ugniatane i wałkowane w jednym kierunku. 
  • W przypadku zbyt małej objętość ciasta oraz nieprawidłowego listkowania, prawdopodobnie ciasto było za ciepłe a wilgotność w czasie garowania była zbyt wysoka (temperatura w pomieszczeniu do garowania nie może przekraczać 38 C a wilgotność powietrza nie powinna przekroczyć 70%). Zbyt ciepłe ciasto spowoduje również nadmierną twardość gotowego pieczywa. 
  • Kolejny problem to nadmiernie grube listki, co może być efektem zbyt małej ilości warstw tłuszczu a z kolei zbyt delikatne - zbyt dużą ilością cienkich warstw tłuszczu. W obu przypadkach należy odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć wielokrotność zawijania i składania ciasta. 
  • Z kolei zbyt gruby i tłusty miękisz wskazuje, że należy wydłużyć czas pieczenia ciasta w niższej temperaturze oraz zwiększyć wielokrotność zawijania i łączenia. 
  • Należy też pamiętać, aby podczas łączenia i zawijania wałkować ciasto na maksymalną grubość 10mm.
mapa strony Projekt i wykonanie Omnibrand we współpracy z ROXX Media