Z dobrego upieczesz najlepsze!

Doughnuts, czyli pączki po amerykańsku

Powstały w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych i od dwóch stuleci nie zmieniły swojej receptury. Za to istnieje bardzo wiele dodatków do doughnuts, dzięki czemu możemy spałaszować amerykańskiego pączka w niezmiernie dużej ilości smaków. Co więcej: doughnuts są symbolem narodowym USA i doczekały się nawet własnego święta. Jak do tego doszło? Opowiemy o tym w artykule.

Jak wyglądają doughnuts?
Jakiś czas temu pisaliśmy o pączkach świata. Jednym z wymienionych rodzajów smażonych przysmaków były doughnuts: bogato dekorowane specjały w kształcie pierścienia. Do zdobienia amerykańskich pączków używa się między innymi  polewy czekoladowej lub lukru, cukrowej posypki, czekoladowych granulek, posiekanych orzechów, wiórków kokosowych, cukru pudru oraz cynamonu.

Zdecydowana większość dougnuths jest pusta w środku, ale zdarzają się również warianty nadziewanych pączków amerykańskich. Do wypełnienia słodkich przysmaków używa się dżemu, bitej śmietany, galaretki i sosu angielskiego.

W USA pączki z dziurką podawane nie tylko na podwieczorek, ale również na śniadanie czy kolację. Stanowią element amerykańskiej kultury i bardzo często w filmach pokazywane są sceny, gdy bohaterowie spożywają doughnuta popijając go kawą.

Amerykańskie pączki są również spożywane na słono: ich ziemniaczany wariant cieszy się dużą popularnością, a w Indiach przygotowuje się pikantne doughnuts. Są także dostępne w wersji mini oraz grillowanej. Przyrządza się z nich również burgery.

Dzieło niezadowolonego Amerykanina?

Podobno Amerykanie poznali pączki za sprawą holenderskich osadników, którzy jadali oliebollen – smażone przysmaki z ciasta drożdżowego. Pierwsze znane w USA pączki miały kulisty kształt i były wypełniane owocami lub orzechami.

Skąd więc wzięły się w tym kraju pączki z dziurką w środku? Według legendy za sprawą Amerykanina Hansona Gregory’ego, który przyrządził pierwsze współczesne doughnuts w 1847 roku. Kuliste oliebollen były czasem niedosmażone w środku i aby rozwiązać ten problem Gregory nieco spłaszczył ciasto i wyciął w nim otwór.

Święto Doughnuts
Amerykańskie pączki doczekały się swojego święta, a dokładnie National Doughnut Day, które jest obchodzone w każdy pierwszy piątek czerwca, by uczcić pamięć o osobach, które dostarczały pączków żołnierzom walczącym podczas I i II wojny światowej.

Początki tego święta miały miejsce 7 czerwca 1938 roku, kiedy to młody wojskowy doktor Morgan Pett został wezwany do wojskowej bazy. Po drodze zatrzymał się w piekarni, gdzie kupił 8 tuzinów doughnuts. Kiedy przybył do bazy udzielił pomocy wielu żołnierzom, a każdemu z nich wręczył pączka.

Jedną z osób, której Pett podarował doughnuta był Samuel Geary. Ów obdarzony wielkim poczucie humoru porucznik zdecydował o stworzeniu grupy wolontariuszy, którzy zajmowaliby się żołnierzami i dawali tym, którzy potrzebują pomocy amerykańskie pączki.

Produkty powiązane z tym artykułem

mapa strony Projekt i wykonanie Omnibrand we współpracy z ROXX Media

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Zamknij komunikat.