Z dobrego upieczesz najlepsze!

Jak Polacy obchodzą święta chleba

W Lublinie i w Szczecinie, w Krakowie i we Wschowie – jak Polska długa i szeroka tak nasi rodacy posilają się chlebem, który stanowi podstawę wielu spożywanych przez nich na co dzień posiłków. Nie dziwi więc fakt, że w naszym kraju odbywają się święta na jego cześć. A Polacy tłumnie w nich uczestniczą.

Popularność świąt chleba
W metropoliach i w niewielkich miasteczkach, na wschodzie i zachodzie, w górach i nad morzem – wszędzie tam w ciągu roku odbywają się święta chleba. Aż trudno zliczyć ile (większych lub mniejszych) imprez tego rodzaju ma miejsce na terenie naszego kraju. Jednak bez wahania można stwierdzić, że corocznie jest ich kilkadziesiąt. Niekiedy trwają nawet kilka dni, podczas których można zakupić wyroby piekarnicze i cukiernicze oraz inne specjały: miody, sery czy wędliny. Oprócz tego często sprzedawane są dzieła twórców ludowych oraz biżuteria wykonana z kamieni półszlachetnych.

Święta chleba przypominają jarmark. Podczas nich odbywają się degustacje, kiedy to jest okazja by skosztować regionalnych przysmaków i zrobić zapasy produktów spożywczych najwyższej jakości. Co ważne: imprezy mają charakter ludyczny i przyciągają nie tylko miejscową ludność, ale i turystów. W trakcie świąt chleba nieraz odbywają się koncerty, pokazy taneczne czy teatralne oraz zabawy i konkursy dla dzieci. Zapewniona zostaje  odpowiednia dawka rozrywki, a rodzice nie muszą się martwić o to, że ich pociechy będą się nudzić.

Promocja dla piekarzy i cukierników
Jest to również niepowtarzalna okazja dla piekarzy i cukierników, którzy  mogą na takich imprezach zaprezentować oraz sprzedawać swoje wyroby i w ten sposób przyciągnąć nowych klientów. W trakcie świąt chleba bardzo często odbywają się plebiscyty na najlepsze produkty w różnych kategoriach. Na przykład podczas tegorocznego XIV Święta Chleba w Radomsku przyznano nagrody za najlepszy chleb żytni, chleb z dodatkami oraz mieszany. Zaś w trakcie XIV Lubelskiego Święta Chleba piekarnie uczestniczyły w konkursie na najpiękniejszy chleb okolicznościowy, najlepszy cebularz lubelski, najładniejszy korowaj, najbardziej uwodzący tort okolicznościowy oraz na najładniejsze stoisko święta chleba. Odbyły się również zawody w formowaniu pieczywa dla czeladników piekarskich.  Zdobycie nagrody w konkursie podwyższa prestiż firmy, a otrzymany dyplom na pewno warto odpowiednio wyeksponować w piekarni, by stworzyć profesjonalny wizerunek.

W trakcie tego typu imprez można spotkać wielu specjalistów z branży piekarniczej, wymienić się doświadczeniami oraz zawrzeć nowe znajomości. W dodatku świętom chleba nieraz towarzyszą atrakcje ściśle związane z ich tematyką. Na przykład podczas ostatniego Festiwalu Chleba w Krakowie miała miejsce ciesząca się ogromnym zainteresowaniem prezentacja poświęcona miejscowym tradycjom wypiekania żydowskiej chałki. Poza tym odbywają się warsztaty cukiernicze i piekarnicze dla najmłodszych.

Nie brak także piekarniczych akcentów humorystycznych. Podczas wspomnianego już XIV Lubelskiego Święta Chleba doszło do Starcia Tytanów, czyli pojedynku w formowaniu plecionek z ciasta maślanego między Prezydentem Miasta Lublina a Marszałkiem Województwa Lubelskiego. A następnie ustanowiono rekord na największy cebularz lubelski na całym świecie!

Dla każdego coś miłego
Nikogo nie powinien dziwić fenomen festiwali chleba w naszym kraju. Dobra zabawa, pyszne jedzenie i czas spędzony na świętowaniu to jedne z ulubionych zajęć Polaków. Dzięki takim imprezom każdy zyskuje: uczestniczący w nim tubylcy i turyści mile spędzają czas, miasto i region, w którym się odbywają festiwale zostają odpowiednio wypromowane, a piekarze podczas imprez sprzedają swoje wyroby i umacniają swoją pozycję w branży. Niezależnie do której z tych grup się należy z pewnością warto wziąć udział w święcie chleba.

Największe święta chleba w Polsce: 

Festiwal Produktów Regionalnych "Święto Chleba"
Na uczestników tej imprezy czekają prezentacje lokalnych oraz tradycyjnych wyrobów piekarniczych oraz pokazy mistrzów cukierniczych. To okazja dla krakowskich piekarni na zdobycia nowych klientów oraz nagrody w plebiscycie „Smaki Małopolski”. Święto odbywa się na urokliwym Kazimierzu.

Lubelskie Święto Chleba
To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Lubelszczyzny. Odbywa się już od kilkunastu lat i uczestniczą w nim piekarze i cukiernicy z regionu, kraju i innych państw, którzy rywalizują w kilku kategoriach. A tubylcy i turyści mogą skosztować przygotowanych specjałów oraz dokonać ich zakupu.

Podlaskie Święto Chleba
Uroczystość odbywająca się na obszarze Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu podczas której kultywowane są lokalne tradycje. W trakcie niej oferowany jest szeroki wybór chlebów ok. 20 różnych piekarni. To dla mieszkańców oraz turystów okazja do poznania nowych smaków, a dla piekarzy szansa na zaistnienie na tym rynku.

Elbląskie Święto Chleba
Impreza na elbląskiej starówce, podczas której na jarmarku można zakupić pyszności kupców z Polski i z zagranicy. Odbywają się również koncerty, występy oraz konkursy dla przedsiębiorców z branży spożywczej.

Poznańskie Święto Chleba
Co roku Święto Chleba na Starym Rynku gromadzi mistrzów sztuki piekarskiej, którzy przed poznaniakami zdradzają kunszt swojego rzemiostła. 

mapa strony Projekt i wykonanie Omnibrand we współpracy z ROXX Media